Позиватися до власних батьків - світову моду переймають українські підлітки
Автор:
,Марина із матір'ю вже 2 роки живуть в режимі безперервного судового засідання. Її молодша сестра після розлучення батьків подала на матір до суду. Мовляв, за обмеження свободи.
Марина Бойправ, донька відповідача:
- Леся начала очень поздно приходить домой. Мама нервничает. Ну, 16- летний ребёнок, который не приходит. Сказала, пошла на пары. На парах её нету. Самое страшное, что она начала выносить из дому деньги.
Марина переконана: така зміна поведінки сестри та позов до суду - це маніпуляція з боку нової родини батька. Мета - позбавити батьківських прав матір та відсудити частину квартири у столиці.
Марина Бойправ, донька відповідача:
- У неё только один смысл - это забрать у нас комнату. Мы живём в общежитии, которое мама заработала. У меня мама работала 7 лет дворником. Сама тянула это всё на себе, чтобы вытянуть нам жильё.
Сестра Марини - 16 річна Олеся - до суду ходить регулярно. За порадою адвоката розмовляти зі знімальною групою навідріз відмовилася. І суд швидко залишила.
- Хотелось бы понять две точки зрения.
- Так, пошли отсюда.
Адвокат пані Ганна має вже три справи за позовом неповнолітніх. Кожна з них - не має жодного стосунку до реального порушення прав дитини. Йдеться про непорозуміння в родині. Підлітки, отримавши законодавчу можливість у суді намагаються задовольнити власні амбіції і претензії на самостійність, житло чи гроші. Найгірше, каже адвокат, що з такими справами у суді довго не розбираються. Рішення виносять подекуди за 15 хвилин.
Ганна Боряк, адвокат:
- Такие решения больше принимаются на эмоциях, а не на глубоком анализе ситуации. Такие решения у меня есть и сейчас, которые принимаются, вообще не заслушав вторую сторону. То есть ребёнок высказал свои амбиции, опекунский совет подтвердил. Потому что вникать никто не хочет. А суд вынес решение. Лишил мать родительских прав.
Позови підлітків психологи пояснюють відсутністю контакту в родині. Називають це ефектом "відпущеної пружини" - коли дітей виховують у суворій покорі. Ті ж використовують будь-яку нагоду помститися.
Вікторія Корсун, психолог:
- Необходимо родителям научиться слушать своего ребёнка. И не просто слушать, но слышать. Уметь с ним разговаривать, договариваться и уметь говорить в том числе и о своих возможностях и потребностях родителям.
Законодавці, які, власне, і дозволили підліткам у 14 років подавати до суду на батьків, пояснюють - лише привели українські закони у відповідність до світових стандартів. Гарантували дітям право захищатися у суді. Однак, чи зловживають новаціями - потрібно ще проаналізувати.
Володимир Олійник, народний депутат фракція Партії регіонів:
- Зараз є перші 20 справ - вони повинні бути предметом аналізу. В площині яких питань іде суперечка. Які додаткові механізми законодавчі варто задіяти, щоб не перетворилася ця добра справа у фарс, або використання тієї чи іншої сторони проти інтересів дитини.
В кінці року усі справи "діти проти батьків" проаналізують і відправлять на експертизу до Генпрокуратури та Верховного суду: щоб з’ясувати, чи не зловживають діти своїми новими правами.
Автор: Наталя Малишко. Оператор: Володимир Лозенко, Володимир Банас. Перший Національний.